Tarihçemiz

1982    Kemipol A.Ş. %100 Türk sermayeli bir şirket olarak Otomotiv ve Sanayi Boyaları alanında faaliyet göstermek üzere İzmir’de kuruldu. Genel Sanayi boyaları ikmallerine başlandı.
 
1985    Otomobil orjinal araç boyaları ikmallerine başlandı. Kemipol izleyen dört yıl içinde Türkiye otomobil pazarının temel boya ikmalcilerinden biri haline geldi.
 
1988    Ototamir Boyaları pazarına ikmallere başlandı. Ototamir Boyaları Pazarlama Şirketi Kempa  A.Ş. kuruldu.
 
1989    Kemipol, halen faaliyet gösterdiği İzmir Kemalpaşa’daki yerleşim alanındaki polimer üretim tesislerini harekete geçirdi.
 
1990    Kemipol tüm faaliyetlerini, halen aktif olan İzmir Kemalpaşa’daki yerleşim alanına taşıdı.
 
1991    Akzo Coatings International, Kemipol hisselerinin %51’ini satın aldı, şirketin ünvanı Akzo Kemipol Sanayi ve Ticaret A.Ş., Akzo ile Nobel’in 1994’te birleşmesinin ardından da AkzoNobel Kemipol Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.
 
1996    Ahşap Boyaları alanındaki üretim ve ikmallere başlandı.
 
1997    Türkiye’de yeni oluşmaya başlayan Bobin Boyaları alanındaki üretim ve ikmal faaliyetleri başlatıldı.
 
1998    Plastik Boyaları alanındaki ikmallere başlandı.
 
2000    İki yıldır sürdürülmekte olan çabalar sonucunda AkzoNobel Kemipol komşu ülke pazarlarında da önemli bir Oto Tamir Boyaları üretcisi haline geldi.
 
2001    Macar Suzuki Corporation Otomobil Fabrikasına otomotiv boyaları ihracatı başladı.
 
2003    Ahşap Boyaları’nda Romanya’ya büyük hacimli ihracatlara başlandı.
 
2007    AkzoNobel Kemipol Otomotiv ve Genel Sanayi alanındaki faaliyetlerini yeni kurulan AkzoNobel Endüstri ve Otomobil Boyaları A.Ş.’ne devretti.
 
2009    AkzoNobel, AkzoNobel Endüstri ve Otomobil Boyaları A.Ş’ndeki % 51 hisssesini Kansai Paint’e devretti. Bu yeni şirket Kansai Altan Boya San. ve Tic. A.Ş. adını aldı.
 
AkzoNobel Kemipol, faaliyetlerini Ototamir , Ahşap , Bobin ve   Genel Sanayi Plastik Boyaları  alanlarında sürdürmektedir.